ŚLĄSKA SIEĆ SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

swiatdzzdr

Światowy Dzień Zdrowia,ang: World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
Uczniowie naszej szkoły na lekcjach wychowawczych a rodzice na zebraniach dowiedzieli się o najważniejszych przesłaniach Światowego Dnia Zdrowia w roku 2018, czyli czym jest a czym nie jest powszechna opieka zdrowotna. Jaką mogą odegrać rolę wraz z rodzicami  w polepszeniu powszechnej opieki zdrowotnej w swoim kraju.

IMG 20180226 125353

IMG 20180226 095337

IMG 20180226 125502 1

W ramach Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, we wszystkich klasach została pokazana na godzinach wychowawczych prezentacja dotycząca zdrowego odżywiania. W prezentacji podany był też link do filmu, który obejrzeli uczniowie klas starszych. Prezentacja miała charakter interaktywny i zaangażowała uczniów w odpowiadanie na pytania i czytanie slajdów.  Na koniec prezentacji uczniowie mogli odpowiedzieć na krótki quiz składający się z 6 pytań. Uczniowie odpowiadali samodzielnie na pytania na swoich kartkach a następnie dokonali oceny w parach. Próg zaliczenia quizu to 4 na 6 punktów. Wyniki quizu były wskaźnikiem naszej ewaluacji:) Uczniowie we wszystkich klasach zaliczyli.
Gratulujemy.......

Załączniki:
Pobierz plik (już wiem, co zjem.pdf)już wiem, co zjem.pdf[ ]2887 kB

Program propaguje wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.
Program kreuje prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, są im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i nisko-przetworzone:

• owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa),
  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

Dzień Wolontariatu

W naszej szkole, w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu, zorganizowano akcję zbiórki artykułów higienicznych na kwotę prawie 300zł. Uczniowie przygotowali również kartki świąteczne dla podopiecznych Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.
Ponadto w szkole odbyły się prelekcje dotyczące wolontariatu i bycia wolontariuszem.
Opiekun koła p. Barbara Bubik-Cieślik serdecznie dziękuje wszystkim wolontariuszom za pomoc i dobre serce.

Kibicuję i gram fair play

14 grudnia uczniowie klasy 7 a i 7 b wzięli udział w turnieju sportowym "Kibicuję i gram fair play" w ramach projektu "Agresja na aut".
Nasza drużyna piłkarska brała udział w zmaganiach sportowych z uczniami z innych sosnowieckich szkół, a kibice dopingowali ich z trybun. Zawodnikom oraz kibicom gratulujemy sportowej postawy.

Tolerancji i szacunku do drugiego człowieka
12 grudnia klasy trzecie spotkały się z policjantami, którzy przeprowadzili pogadankę na temat tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Panowie policjanci rozmawiali z uczniami na temat szacunku do drugiego człowieka, niesieniu pomocy potrzebującym i działaniach na rzecz innym.
Na zakończenie wizyty trzecioklasiści otrzymali specjalne vouchery na mecze Zagłębia Sosnowiec, co wywołało u nich wielką radość.
Aktywna przerwa dla najmłodszych.
W dniu 24 listopada 2017 r i 5 stycznia 2018 uczniowie klas młodszych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach na sali gimnastycznej organizowanych przez n-li WF w ramach "Aktywnej przerwy dla najmłodszych".
W zajęciach styczniowych aktywnie włączyli się uczniowie klasy 7 a ( Daniel Godzic  i Patryk Krochmal), którzy pomagali w przeprowadzaniu zabaw, a w niektórych również  aktywnie uczestniczyli.

Wychowawcy klas 1 – 3 szkoły podstawowej w ramach harmonogramu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie zorganizowali zajęcia dotyczące zdrowego żywienia „Smaczne śniadanko”.

Dzień Jabłka w Naszej Szkole

Z tej okazji uczniowie klas 4-6 i gimnazjum wzięli udział w szeregu atrakcji. Były prezentacje multimedialne i pogadanki na temat korzyści wynikających z jedzenia jabłek, wspólne tworzenie plakatów promujących te zdrowe owoce, wspólne zdjęcia i wspaniały poczęstunek z jabłkiem w roli głównej!

3 października uczniowie klas 3 uczestniczyli w zawodach sportowych w ramach międzynarodowego projektu „Lekkoatletyka dla każdego”, który jest realizowany w naszej szkole od kilku lat. W tym roku zawody miały charakter „wyścigów rzędów”. Po podliczeniu punktów najlepszą klasą okazała się 3a przed 3b i 3c. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zawody zostały zorganizowane przez p. Małgorzatę Górecką wraz z uczniami klasy 5a

Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w Programie Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych.
W trakcie bardzo ciekawego spotkania dowiedzieli się między innymi jak należy właściwie się odżywiać.

22195227 1981338138780938 3524614820407544300 n

22141119 1981338258780926 2569735422363562966 n